30.11. 2023 se uskutečnil florbalový turnaj POPRASK, kterého se zúčastnilo i naše družstvo chlapců. Ve vyrovnané skupině, kde o vítězi rozhodoval většinou jeden gól, jsme nakonec získali 3 body za jedno vítězství, jednu remízu a dvě prohry a skončili na celkově na 4. místě.
Ve středu 6.12. jsme se pokusili o reparát na florbalovém turnaji Subterra cup. Už rozlosování naznačovalo, že největšími favority naší skupiny jsou G. Nad Štolou a OA a G Bubeneč. Oba tyto zápasy jsme nakonec také prohráli, i když proti Bubenči jsme měli plno šancí, které jsme neproměnili. V ostatních 2 zápasech jsme potvrdili roli mírného favorita a slavili vítězství.
Všem klukům děkuji za reprezentaci školy a skvělý přístup k oběma turnajům.
M.Čepelák
4. prosince 2023 (pondělí) Kostel U Salvátora Salvátorská 1, Praha 1 J.J. Ryba: Česká mše vánoční Předvánoční školní akce
V pátek 20. října jsme měli možnost hostit návštěvu z Kyrgyzstánu. Sergej a Arťom nám v rámci ruského jazyka přišli představit zajímavosti a krásy své země. Přednáška probíhala v ruštině a byla plná zajímavých informací o zemi, která se nachází v srdci Asie. Ukázali nám nádherné hory a přírodu a také krásná čirá jezera. Dozvěděli jsme se také o místní kultuře a tradicích skrze osobní příběhy a fotky. I když jsme občas zápasili s porozuměním v ruštině, tak jsme využili příležitosti poznat něco nového a odnesli si v sobě trochu úžasu nad přírodou a kulturou v Kyrgyzstánu.
Valérie Hurýnová
A3.A
Dnes se třetí ročníky dozvěděly, proč byl rok 1066 v historii Anglie důležitý, jak to bylo se stoletou válkou nebo jak skončilo všech šest žen Jindřicha VIII. V divadle Reduta se zpívalo, hlasovalo, bojovalo a nakonec samozřejmě i tleskalo. The History of England od divadelní společnosti The Bear Theatre bylo určitě zajímavé zpestření výuky angličtiny!
Dívky se zúčastnily základního kola středoškolského turnaje Poprask v basketbalu. V základní skupině porazily SSPŠ Gočára 24:16 a Gymnázium Karla Sladkovského 13:9. V semifinále se děvčata utkala s Gymnáziem Arabská, které porazila 25:13. Ve finále sportovkyně z Holešovic porazily znovu SSPŠ Gočára 22:19 a postoupily dále.
Zpráva z akce “Studuj jeden den na FFÚ Vysoké školy ekonomické v Praze” – 22. 11. 2023
Počet účastníků akce: 19 studentů 3. ročníků OA Holešovice
Pedagogický dozor: Ing. Libor Klvaňa
Vážené vedení školy,
dovolte mi podat zprávu o celodenní exkurzi skupiny 19 studentů z tříd A3A, A3B a A3C na akci "Studuj jeden den na na FFÚ VŠE v Praze", která se uskutečnila dne 22. 11. 2023. Exkurze byla zahájena v 9:15 odjezdem z naší obchodní akademie.
Naším prvním cílem bylo setkání se zástupkyní organizačního týmu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), naplánované na 9:55. Protože jsme na místo dorazili již v 9:40, využili jsme předchozích 15 minut k prohlídce areálu VŠE, včetně stravovacích zařízení, za asistence Ing. Libora Klvani, který v minulosti na této škole působil.
Program akce, organizované Fakultou financí a účetnictví VŠE, zahrnoval:
Úvodní prezentaci o VŠE v Praze.
Prezentaci proděkana docenta Leoše Vítka a dalších významných zástupců fakulty.
Diskuzi se studenty fakulty.
Prohlídku areálu VŠE.
Studenti Obchodní akademie Holešovice měli následně možnost účastnit se různých přednášek podle vlastního výběru. Ing. Klvaňa jim poskytl svůj telefonní kontakt a byl během celé akce k dispozici v areálu VŠE v Praze pro případné dotazy.
Doporučeno bylo také využít stravovacích služeb VŠE. Po obědě měli studenti možnost opět navštívit libovolné přednášky nebo se samostatně vrátit domů.
Zaznamenali jsme, že žádný ze studentů během akce nekontaktoval pedagogický dozor Ing. Klvaňu, což svědčí o hladkém průběhu akce bez výraznějších problémů nebo komplikací.
Děkujeme vedení školy za podporu této vzdělávací iniciativy.
Ing. Libor Klvaňa
Následují anonymní reakce účastníků celé akce v rámci ankety, kterou jim den po akci rozeslal Ing. Libor Klvaňa:
“Jsem ráda, že jsme měli možnost si prohlédnou prostředí, kam půjde část z nás pokračovat ve svém studiu. Po hodinové přednášce, kde jsme byli obeznámeni s chodem školy, přijímacím řízení, předměty, hodnocení prací a volnočasovými aktivitami a kluby mimo školu. Nakonec jsme si mohli povídat se studenty, zúčastnit se přednášek, najíst se ve školní menze a volně prohlédnout celý komplex.”
“Prohlídka VŠE/FFÚ se mi velmi líbila, když bych to měl zhodnotit nějak obecně. Ale ze začátku, když jsme stáli před školou tak jsem si říkal, že rozhodně na tuto školu nechci. Nebylo to kvůli tomu, že stará budova, ale i ta nová na první pohled nevypadají tak jak bych si představoval. Přednáška byla ovšem výborná a akční, takže ta hodina rychle utekla. Dozvěděli jsme se všechno a změnil jsem názor.”
“Exkurze na VŠE mi ukázala, jak si takový život na vysoké škole představit. Prostředí i kolektiv se zdál velice příjemný, úžasná reprezentace. Tahle zkušenost mě donutila nad výškou uvažovat.”
“Exkurze na VŠE mě obohatila o to, jak to na vysoké škole chodí a vypadá. FFÚ mě sice moc nezaujalo, ale aspoň díky tomu vím, jaké fakultě se vyvarovat.”
“Exkurze na VŠE mě velmi zaujala prostředím, příjemnými studenty i kantory. V prostorách školy se mi velmi líbilo a dozvěděl jsem se spoustu podstatných informací o FFÚ. Určitě bych poděkoval panu učiteli Klvaňovi za provedení této akce.”
“Jsem rád že jsem mohl VŠE navštívit a tím zjistit kam se možná po SŠ vydám, určitě byla prohlídka přínosná a nejvíce se mi líbily prostory a také prostory učeben.”
“Super nápad na exkurzi, který byl přínosný a pomohl mi udělat si obrázek o VŠE. Nejvíce se mi líbilo, že jsme mohli navštívit vysokoškolskou přednášku “Judikatura EU a její vliv na zdanění v ČR.”
“Po exkurzi na VŠE jsem si mohl udělat hezký obrázek o tom, jak celý systém vysoké školy funguje. Přednáška, u které jsme měli možnost být součástí, pro mě byla také více než přínosná.”
“Podívat se na tuto školu byl určitě hezký a užitečný zážitek co se týče podání přihlášky na Vysokou školu, představení školy a prohlídka školy byla velmi zajímavá a přednáška na téma mezinárodní finance byla taktéž velmi zajímavá. “
Závěr: Celá akce splnila svůj cíl seznámit studenty s tím, jak funguje vysokoškolské studium na Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze, a současně je motivovat k dalšímu studiu po úspěšné maturitní zkoušce na OA Holešovice.
P.S.: Přílohou této zprávy jsou fotky studentů OA Holešovice v areálu VŠE v Praze.
MŮŽEŠ PODNIKAT
14. listopadu 2023 se sešli v aule naší školy studenti 2.A, 2.B a 2.C s úspěšným a charismatickým podnikatelem panem Karlem Drašnarem.
Na úvod pan Drašnar studentům otevřeně vyprávěl o pádech a úspěších svého podnikání. V druhé části si studenti pod vedením pana Drašnara tvořili individuální zadání marketingového projektu, na kterém budou průběžně pracovat.
Pan Drašnar při představování otevřel okno v aule dokořán. Přinesl nám do školy čerstvý vzduch - nejen fakticky, ale i v podobě podnikatelského nadšení, kreativity a spolupráce.
Děkujeme neziskové organizaci „Můžeš podnikat“ za organizaci semináře a panu Drašnarovi za návštěvu naší školy. Přejeme jim hodně radosti ze záslužné činnosti.
Karel Drašnar – MŮŽEŠ PODNIKAT (muzespodnikat.cz)
Jak odpovídali studenti na otázku, co je zaujalo, co nového nebo zajímavého se na semináři dozvěděli:
Je dobré jít si za svým snem. Začalo mě zajímat podnikání, které mě dříve nezajímalo.
Podnikání není tak těžké, jak si myslíme.
Všechno mě zaujalo.
Jak udělat projekt.
Zaujalo mě, jak se z mála může stát hodně.
Nové informace o projektu, cestu k tomu ho udělat správně.
Podnikat může kdokoliv.
Dozvěděl jsem se hodně cenných rad.
Hezky to říkal, dozvěděla jsem se zajímavé věci.
Že začít podnikat není zas tak těžké.
Nápady ostatních studentů na workshopu.
Jak na podnikání - typy.
Podnikání vzniká z nějakého problému.
Vše.
Podnikat může každý, podnikání většinou vzniká z problému.
Co je důležité v podnikání.
Že podnikání není tak složité, jak se zdá.
Jak na podnikání.
Co všechno se dá dokázat.
Dozvěděla jsem se něco o marketingu z jiného pohledu.
Líbila se mi přednáška pana Drašnara.
Příběh Karla Drašnara.
Je potřeba mít charisma.
Vše.
Pěkná prezentace.
O podnikání a snech.
Co ostatní studenti vymysleli za téma na workshopu.
Možnost porovnat různé nápady studentů.
Jak vytvořit svůj business plán, jak postupovat, co obsahuje logo a spoustu dalších zajímavých informací.
Zajímavý životní příběh.
Zaujalo mě to, jak to pan Drašnar dokázal srozumitelně vysvětlit a naučila jsem se, že i když nemám rovnou nápad stačí se zamyslet a vždy se něco najde.
Bližší informace k tomu, jak to u podnikání funguje v reálném životě.
Zaujal mě pozitivní přístup Karla Drašnara. V dnešní době je těžké najít někoho, kdo komunikuje s mladistvými takovým způsobem, aby je jen neokřikoval.
Celkový pohled na podnikání.
Pochopila jsem marketing více než předtím, mám větší chuť zkusit podnikat.
Jak vytvořit svůj business plán.
Dozvěděla jsem se podle čeho se má podnikat - nějaký ten plán, abychom popřípadě nešli do něčeho, co nám nevyjde.
Že se podnikání nemusíme bát.
Dozvěděla jsem se jak vytvořit zadaný projekt.
Že i úspěšní lidé mohou mít své velké přešlapy. Není to nic s čím by se nedalo nic dělat, naopak vyřešit a ponaučit.
Mě zaujal nejvíc projekt Muff Muff jak byl hezky zpracován do detailu.
Zaujalo mě, že vlastně podnikám od té doby, co jsem nastoupila na střední.
Že podnikání ze začátku vůbec nemusí vynášet, aby bylo úspěšné. Stačí mi dobrý nápad, ve který věříte.
Dozvěděla jsem se více věcí ohledně marketingového projektu a celkově rady k marketingu.
Jsem se dozvěděla, že jestli chci začít podnikat, tak musím začít teď.
Dozvěděl jsem jak ten marketingový projekt funguje a víc informací o něm.
Jak přijít na nápad k podnikání.
Zaujaly mě nápady na marketing.
Jak začít podnikat.
Základní informace pro založení firmy.
Zaujalo mě, že začal podnikat takhle mladý.
Celkově proslov a všechny informace, co jsem zjistil.
Dozvěděli jsme se informace jak začít náš projekt.
Dozvěděl jsem se, že podnikání je sranda a spoustu věcí o tom..
Jak vytvořit byznys plán.
Přednáška mě bavila, zaujaly mě zkušenosti, nápady.
Dalo mi to jiný pohled na podnikání.
Život a chyby Karla Drašnara.
Dozvěděla jsem se víc a o mnohem lepším pohledu na business plán a marketing. Opravdu mě zaujala prezentace a samotný vlastní příběh. Také mám hodně ráda muziku „depešáků“, takže to bylo milé. překvápko.
Studenti OA Holešovice úspěšně vstoupili 15. 11. do středoškolské futsalové ligy. První zápas kluci odehráli proti Gymnázium Karlín. Přestože jsme byli celý zápas lepší, tak výsledek skončil remízou 1:1. Další zápas proti Arteconu kluci vyhráli 4:3, gólem v poslední sekundě utkání. Poslední zápas proti Gymnázium Nad Štolou byl vyrovnaný, bohužel pro naše studenty skončil prohrou 4:2.
Do dalšího kola kluci postoupili z 2. místa ve skupině. V příštím kole na ně čekají soupeři z OA Hovorčovická a SOŠ logistických služeb.
Nový školní rok 2023/2024 jsme v oblasti prevence zahájili již tradičně filmovým představením v kině Cine Star. Zatímco ve škole se 12. 9. konaly ústní maturitní zkoušky, všichni studenti 1.- 4. ročníku zhlédli film Muž, který stál v cestě. Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegela zachycuje dramatické události roku 1968, kdy byl v noci 21. srpna společně s ostatními čelními představiteli české politiky (Dubčekem, Černíkem, Smrkovským,…) zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil L. I. Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol – dokument, který znamenal souhlas s okupací Československa.
Ve dnech 13.- 20. 9. postupně všechny třídy 1. ročníku absolvovaly pod vedením zkušené lektorky z organizace Jules a Jim tříhodinový program Budujeme naši třídu. Hlavním cílem programu bylo posilování třídní identity a bezpečného a zdravého klimatu ve třídě, podpora stmelování kolektivu a vytváření pozitivních vztahů mezi jednotlivými spolužáky i ke třídě jako celku. Přítomen byl po celou dobu i třídní učitel.
Pro žáky 2. ročníku se ve dnech 21.- 22. 9. uskutečnila přednáška nprap. Petry Zelenkové z Policie ČR Trestná činnost mládeže II. Přednáška tematicky volně navazovala na loňské setkání se žáky tehdy 1. ročníku a jejími hlavními tématy byla trestná činnost mládeže a nejčastěji páchané trestné činy v Praze, trestní odpovědnost. Ve druhé části přednášky žáci zhlédli hraný film „Já chci domů“, který byl natočen podle skutečné události a ukazuje, jak může nedomyšlená zábava dostat mladého člověka do vězení.
Jako každoročně si koncem září povídala školní psycholožka PhDr. Iva Světlá se žáky 1. ročníku o tom, jak se správně učit na SŠ , aby se co nejdříve aklimatizovali v prostředí jiného typu školy a dosahovali co nejlepších výsledků při současném zachování zdravého životního stylu.
Ve dnech 12.- 13. 10. se pro žáky 2. ročníku konaly besedy na téma Rakovina není náhoda. Lektorkou byla mladá lékařka, která měla své povídání velice hezky zpracované, doplněné zajímavou prezentací a spoustou názorných příkladů z každodenní praxe. V rámci „hry na čtvrtého“ dostal každý žák tašku s informačními materiály a v průběhu besedy si podle pokynů lektorky zaznamenával do tabulky údaje o svém životním stylu (stravovací a pohybové zvyklosti, kouření, nechráněný sex). Každý účastník tak na konci besedy zjistil, jaké má v budoucnosti riziko vzniku onkologického onemocnění při zachování současného způsobu života. Součástí besedy byl také nácvik samovyšetření na modelech prsu a varlat. Zároveň probíhaly v aule školy pro žáky 3. ročníku besedy na téma Energie – budoucnost lidstva. Lektoři z řad pedagogů a nezávislých odborníků během 2 vyučovacích hodin představili globální pohled na energetické potřeby současného světa i jednotlivé typy zdrojů tak, aby si žáci sami vytvořili názor na jejich využívání. Součástí besed byly i ukázky různých pokusů, které si žáci sami mohli vyzkoušet.
Beseda Drogová kriminalita a my v roce 2023 se konala 18. 10. v Divadle U Hasičů a zúčastnili se jí všichni žáci 3. ročníku. Přednášejícím a besedujícím byl plk. JUDr. Jaromír Badin – vrchní komisař služby kriminální policie a vyšetřování, vyšetřovatel trestné činnosti mládeže a na mládeži, násilné a drogové kriminality, nyní vedoucí protidrogového oddělení Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. Čerpal z vlastních profesních zkušeností a hovořil především o nejčastěji zneužívaných omamných a psychotropních látkách, jejich vlivu na lidské zdraví a osudy, o kriminalitě spojené s ilegální výrobou a s prodejem drog a o základech trestní odpovědnosti.
Jana Glaserová
Kolik peněz se vybralo během veřejné sbírky na stavbu Národního divadla? Kolik váží kovová protipožární opona? Kolik je žárovek v lustru nad hledištěm? Kdo jsou múzy a uměny a jaký je mezi nimi rozdíl? Odkud přijely kameny, které spočinuly v základech „Zlaté kapličky“? Čím se liší dnešní budova od té, která byla zprovozněna r. 1881 a krátce nato vyhořela?
Odpovědi na všechny tyto otázky a mnoho dalších zajímavých informací se dověděli studenti 3. ročníků 7. a 15. 11. 2023 na komentované prohlídce historické budovy Národního divadla. Především ale mohli během procházky od podzemních prostor přes hlediště a hlavní foyer až po terasu s dvojicí trig obdivovat velkolepou architekturu a působivou malířskou a sochařskou výzdobu, která je dodnes výstavní skříní českého umění 2. poloviny 19. století.