Volejbalový tým

27. září 2018

Dne 25.9.2018 dosáhl náš volejbalový tým chlapců OA Holešovice obrovského úspěchu a vyhrál bez jediné porážky pražskou soutěž. Odměnou je postup do celorepublikového finále.

GRATULUJEME.

Abrakadabra

25. září 2018

Dne 21. září se skupiny se zaměřením na španělský jazyk  3.A, 3.B, 3.D a 2.C zúčastnily projekce španělské bláznivé komedie Abrakadabra v komorním kině Bio oko.

Film byl režírován Pablem Bergerem. V hlavních rolích se nám představili Maribel Verdú, Antonio de la Torre, José Mota, Joseph Maria Pou a jiní. Film měl rychlý spád a hraničil s absurdními situacemi. Hlavní hrdinka Carmen má za manžela Carlose, dělníka ze stavby, který miluje pivo a je zarytým fanouškem fotbalu. Po hypnotické seanci se do Carlosova těla dostane duch naprosto odlišného muže a Carlos se začne chovat jako velmi chápající a vzdělaný muž. Z této změny pramení celá řada komických situací.

Salamanca (Španělsko) očima žáků

27. červen 2018

Dne 16. června 2018 jsme se vydali na náš týdenní studijní pobyt ve španělské Salamance. V ranních hodinách jsme se sešli na letišti Václava Havla, odkud jsme ve skupině pěti studentů a dvou učitelů odcestovali. Už při cestě jsme zjistili, že se sešla skvělá parta. Po dlouhé dvanáctihodinové cestě jsme se dostali na místo, kde jsme se měli po dobu sedmi dní zdokonalovat ve španělském jazyce. Při příjezdu na nás čekaly naše hostující rodiny, se kterými jsme se vydali do našich nových domovů. Po ubytování jsme společně poobědvali a seznámili se. V podvečer celá naše skupinka vyšla na komentovanou prohlídku po Salamance s naším nejoblíbenějším průvodcem Diegem.

Další den jsme navštívili Madrid společně se skupinou polských studentů. Po dlouhém chození, návštěvách nejrůznějších památek a exkurzi v muzeu, jsme si s paní profesorkami dali zasloužený a skvělý oběd. V Madridu jsme bohužel nestihli tolik, kolik bychom si představovali, ale i tak jsme byli nadšení a moc se nám to líbilo.

V pondělí jsme šli poprvé do školy. Výuka nám začínala pokaždé v 9:30, probírali jsme gramatiku, která probíhala hodinu a půl a s konverzací ji dělila desetiminutová přestávka. Přes veškeré obavy, jsme se rychle zapojili do výuky. Výklad učitelů byl srozumitelný a lehce pochopitelný. Díky tomu jsme se naučili i něco nového. Po výuce následoval oběd v našich rodinách. Odpoledne jsme šli na prohlídku katedrál, památek a parků v Salamance.

Po úterním vyučování a obědě jsme navštívili muzeum historických artefaktů města, poté Muzeum Art Deco, kde jsme měli možnost ochutnat španělskou sladkou pochoutku - Churroz. Jedná se o smažené těsto, které se namáčí v čokoládě. Pro našeho sportovce Martina to bylo něco, co si může dovolit jen zde, ale i tak mu to velmi chutnalo. Mezitím jsme si také vyzkoušeli tančit salsu, při které nás kluci překvapili svým talentem. Večer nás čekala Ruta de tapas. Navštívili jsme čtyři různé bary, ve kterých jsme tyto tapas ochutnávali.

Začátek druhé poloviny našeho společně stráveného týdne byl ve znamení celodenního výletu do města Segovia a Ávila. V Segovii byl překrásný akvadukt, v Ávile jedno z nejstarších a největších opevnění Evropy.

Ve čtvrtek jsme po škole dostali možnost projevit své výtvarné nadaní, když jsme malovali ornamenty na kachličky. K našemu údivu jsme zjistili, že výtvarné umění nejspíš nebude naší silnou stránkou, a tak alespoň nemusíme litovat výběru střední školy. Poté jsme šli posedět do jedné z našich oblíbených kaváren.

V pátek jsme měli poslední hodiny gramatiky a konverzace. Odpoledne jsme se vydali na prohlídku kláštera San Esteban, kde jsme si připadali jako ve světě Harryho Pottera. Poté jsme hráli proti našim polským spolužákům hru, která spočívala v tom, co vše jsme si o malebném městečku zapamatovali a jak dokážeme komunikovat. Vytvořili jsme několik skupinek a se zadáním, které jsme dostali, jsme vyrazili do ulic. Při hře jsme se velmi bavili a užili jsme si ji. Když jsme večer přišli domů, naposledy povečeřeli s rodinou a zabalili kufry, už jsme jen odpočívali na zítřejší cestu.

Sobota byla o smutném loučení jak se Salamancou a celým Španělskem obecně, tak s naší skvělou partou v čele s učitelkami. Vzhledem k tomu, že se sešla skvělá parta, bylo loučení opravdu těžké.

Prožili jsme báječný týden plný dobrodružství, navštívili nová místa, něco nového se naučili a u všeho se náramně bavili. Díky tomu máme spoustu krásných vzpomínek, na které nikdy nezapomeneme.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria7a87f2b8e2

Předávání maturitních vysvědčení 2018

27. červen 2018

Dne 14. 6. 2018 se odehrála významná událost studentského života - předávání maturitních vysvědčení 2018 úspěšným absolventům čtyřletého denního studia.

 Všem patří velká gratulace.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria8c31d74f54

Názory cizinců na život v České republice

26. červen 2018

Studenti A1.A se 21. 6. 2018 vydali do ulic Prahy zjišťovat názory cizinců na Prahu a život v České republice obecně. Studenti si předem připravili dotazníky s otázkami a v centru Prahy se jim podařilo získat odpovědi dohromady od okolo 50 cizinců z 12 různých zemí, nejčastěji tedy Velká Británie, Německo, Čína, Rusko a Izrael.

Vzorek dotázaných byl tvořen z 90 % turisty, přičemž zbylých 10 % tvořili cizinci žijící v Praze více než 1 rok. Všichni dotázaní měli na Prahu a život v České republice kladný názor. Souhrnně cizince uchvacuje historický aspekt Prahy, o českou politickou scénu se velmi nezajímají, a s hromadnou dopravou jsou velice spokojeni. Spousta cizinců sem zřejmě jezdí také ochutnat náš proslulý tekutý chléb a jako nejpopulárnější jídlo cizinců se jeví guláš. V poslední řadě je potřeba zmínit, že se většina dotázaných také vyjádřila, že českou povahu hodnotí jako příjemnou, milou, až téměř flegmatickou.

Znovu děkujeme studentům A1.A za práci na průzkumu a doufáme, že je proběhlé interakce obohatily a to nejen jazykově.

Mgr. Michaela Çabuk

Ekonomický trojboj v Dušní

25. červen 2018

Dne 6. června 2018 se žáci naší školy zúčastnili celopražské soutěže "Ekonomický trojboj v Dušní".

Vedli si skvěle a vybojovali pro naši školu krásné 2. místo.

Děkujeme za skvělou reprezentaci školy

H. Vysloužilová

Archiv Kanceláře prezidenta republiky

25. červen 2018

Dne 11. 6. 2018 se třída A 1.B  zúčastnila exkurze v Archivu Kanceláře prezidenta republiky, který uchovává dokumenty všech československých a českých prezidentů.

Navštívili jsme depozitář i badatelnu. Viděli jsme listinné dokumenty, např. Benešovy dekrety s podpisy všech členů vlády, fotografie, ale i trojrozměrné archiválie (vyznamenání a řády).

Potom jsme se vydali na prohlídku Pražského hradu. Žáci si ve skupinkách připravili zajímavé informace o vybraných objektech.

V těchto zdařilých akcích chceme pokračovat.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria5af2af39f6

 

 

Výlet do Jílového u Prahy

25. červen 2018

Dne 2. května podnikla třída A1. B  výlet do Jílového u Prahy s cílem sestoupit do podzemí návštěvou staré zlaté štoly. 

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria4e37487253

Maturity 2018

10. červen 2018

Blahopřejeme  absolventům ke složení maturitních zkoušek jarního období roku 2018 a přejeme další úspěchy a štěstí v následujících etapách života.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleriac8075b5c8d

Hodina španělské kuchyně

16. květen 2018

15. 5. jsme měli s A2A hodinu španělské kuchyně. Tématem lekce je španělská kuchyně. Studenti nejdříve zpracovali projekty o typických španělských pokrmech, a poté vse převedli do praxe a jidlo si sami připravili. Mohli jsme ochunat tortilla de patatas, sangria, churros a mnohé další pochoutky.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria77862a44d9