Gogh a Gauguin ve Veletržním paláci

středa, 04 březen 2020 20:18

Dne 4. března 2020 navštívila třída A 1. B spolu s vyučující Mgr. Ing. Kateřinou Beranovou v rámci předmětu Společenské vědy expozici 1918-1938: První republika ve Veletržním paláci. Jedná se o sbírkovou expozici, která vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918-1938. Součástí expozice jsou také díla Paula Gauguina a Vincenta van Gogha z proslulé francouzské sbírky, kterou československý stát nakoupil krátce po svém založení ve 20. a 30. letech 20. století.  Oba zmínění malíři trpěli závažnými psychickými problémy. Návštěva této výstavy tak doplnila aktuálně vyučované téma Psychické choroby a poruchy. Vyučující předmětu Společenské vědy doplnila prohlídku výkladem o životě, díle a charakteru psychických problémů obou těchto umělců.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleriaeb4d7f0e17

Účetní tým 2020 – základní kolo

středa, 12 únor 2020 11:00

Žáci čtvrtého ročníku se zúčastnili soutěže pořádané SVŠE Znojmo.

Tým ve složení Matěj Stibor, Vanesa Lipovská a Lenka Zachariášová se umístil na 4. místě z 10 týmů.

Gratulujeme

Účetní minimum 2020

středa, 05 únor 2020 12:32

OA uspořádala soutěž „Účetní minimum“ pro 3. a 4. ročníky, která se skládá z účetního příkladu a testových otázek (vyber odpověď).

Do soutěže se přihlásilo 25 žáků třetích ročníků a 15 žáků čtvrtých ročníků.

Výsledková listina za 3. ročník:       Výsledková listina za 4. ročník:
Madelina Iurco       Matěj Stibor
Kateřina Kozlová       Lenka Zachariášová
Aneta Kundrlíková       Dan Kučera

Vítězové si odnesli poukázky do OC Arkády.

Vítězům gratulujeme a Všem zúčastněným děkujeme za účast a přejeme studijní úspěchy.

Za organizátory: Ing. L. Špačková, Ing. M. Hodžová

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria23500798d4

Holešovice Challenge

středa, 29 leden 2020 06:46

Dne 16.1.2020 se konal již 7. ročník soutěže v anglickém jazyce OA Holešovice s názem Holešovice Challenge, kterou škola již tradičně pořádá pro žáky osmých tříd základních škol. Soutěže se zúčastnilo 36 žáků z 11 různých základních škol, kteří byli vedle gramatiky a slovní zásoby testováni také z poslechových a čtecích dovedností. Vítězové si odnesli poukázky do obchodu Alza.

Za organizaci soutěže děkujeme Mgr. Michaele Çabuk a Mgr. Ivovi Hofrajtrovi a těšíme se na další úspěšný ročník výzvy v následujícím školním roce.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria5abd99d27e
 

 

J. J. Ryba: Česká mše vánoční

pátek, 10 leden 2020 21:15

Dne 11. prosince 2019 naši žáci, pedagogové a další zaměstnanci školy se měli možnost zaposlouchat do malebných tónů a úžasného zpěvu při návštěvě koncertu Rybovy mše v kostele U Salvátora nedaleko Staroměstského náměstí.

Všichni jsme si odnesli hluboký umělecký zážitek prodchnutý kouzlem blížících se vánoc.

 

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria275b13fe16

Norimberk

pondělí, 06 leden 2020 07:03

Ve čtvrtek 5. 12. 2019 se uskutečnil jednodenní poznávací zájezd do krásného bavorského města Norimberku, které je známé nejen svými památkami a historickou spojitostí s Karlem IV., ale také svými vánočními trhy s proslulými norimberskými klobásami či perníčky. Prošli jsme se historickým centrem, navštívili jsme světoznámé muzeum hraček, prohlédli si interiéry císařského hradu. Odpoledne následovalo na vánočních trzích osobní volno, které každý využil po svém, většina asi nakupováním vánočních dárků.

Zájezdu se zúčastnilo 44 žáků naší školy, výraznou převahu měli žáci prvních a druhých ročníků. Myslím, že se výlet vydařil a že všichni večer z autobusu vystupovali unaveni, ale spokojeni.

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria2ab117d363

Před televizí často, v televizi zřídka

pondělí, 30 prosinec 2019 20:45

Dne 2. 12. 2019 třída A2. A navštívila veřejnoprávní Českou televizi se sídlem na Kavčích horách v Praze.

Měli jsme možnost nahlédnout do některých studií, byli jsme informováni o krocích, které předcházejí a provázejí zpracování a přípravu televizního vysílání.

Uvědomili jsme si, že je opravdu rozdílné být před televizí nebo v televizi. 

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleriab22a412600

Listopad 1989 v pražských ulicích

čtvrtek, 28 listopad 2019 21:22

Dne 1   Dne 19. listopadu 2019 navštívila třída A4.B v rámci předmětu Moderní dějiny výstavu „Listopad 1989 v pražských ulicích“ v Muzeu hl. města Prahy.9. listopadu 2019 navštívila třída A4.B v rámci předmětu Moderní dějiny výstavu „Listopad 1989 v pražských ulicích“ v Muzeu hl. města Prahy.

Expozice zahrnovala např. fotografie, dopisy a televizní reportáže z doby od 17. listopadu do 29. listopadu. Mohli jsme si prohlédnout i uniformy bývalých příslušníků StB.  

V druhém patře muzea nás zaujal Langweilův model Prahy a výstava fotografií s názvem „Objektivem fotografa Jovana Dezorta“

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria3833d74507

 

Poznávací zájezd do SRN 10. – 12.6. 2019

pondělí, 01 červenec 2019 21:48

Ze všech nabízených výletů jsem si vybrala vyjížďku do německého Berchtesgadenu. Zlákala mě návštěva Orlího hnízda a cesta do solných dolů.

V pondělí v 5.30 jsme se sešli u školy a společně autobusem vyrazili vstříc dobrodružství. Než jsme dojeli do cíle, bylo několik zastávek. Všichni jsme byli rádi, že jsme ve zdraví dorazili k Orlímu hnízdu, nejprve jsme si však prohlédli stálou expozici Institutu soudobé historie o dějinách Obersalzbergu a nacionálněsocialistické diktatuře. Součástí expozice jsou dokumenty, fotografie, plakáty a také komplex bunkrů.

Nejvíce mě zaujal výtah, který nás vyvezl na vrchol hory – do Orlího hnízda.

Po prohlídce Orlího hnízda nás autobusy pro hromadnou přepravu lidí svezly k našemu autobusu a jím jsme se již jeli ubytovat. Ubytování bylo krásné.

Hned druhý den ráno jsme vyrazili na pěší túru. Autobus nás zavezl do prostřední stanice lanovky, kterou jsme se nechali vyvézt na horu Janner. Museli jsme však ještě kousek vyšlápnout, abychom mohli na vrcholu obdivovat přírodu pěkně z výšky.

Pak jsme jen scházeli zase zpět k prostřední stanici lanovky. Po cestě nás potkaly překážky v podobě sněhu nebo krav, které nehodlaly uhnout z cesty, a tudíž jsme je museli obejít.

Když jsme dorazili do autobusu, všichni padli vyčerpáním. Rozchod ve městě a pobíhání za suvenýry nás rychle probralo. Večer jsme se už jen navečeřeli a šli spát.

Poslední den jsme uklidili a opustili naše pokoje a jeli se podívat do soutěsky. Mezi skalami tekla voda. Překvapila mě její síla.

Poté jsme zamířili do kostela v blízkém městečku.

Zážitek, na který jsem se nejvíce těšila, byl před námi - solné doly.
Museli jsme se obléci do černých kombinéz.

Posadili nás do vozíků a jeli jsme hluboko do dolu. Poznali jsme, jak se těží sůl a sklouzli jsme se na velkých dřevěných klouzačkách.

Následovala už jen zastávka v obchodě, abychom si zakoupili potraviny na cestu domů a neměli hlad.

Kolem desáté hodiny večer jsme dorazili do Prahy ke škole, rozloučili se a už se těšili domů do postele.

Kateřina Roučková, žákyně S2 (mírně upraveno)

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleriac65c84797c

 

 

Zpráva ze zájezdu Itálie

pondělí, 01 červenec 2019 21:25

V rámci projektu Multikulturní výchovy a vzdělání jsme 9. června – 13. června 2019 navštívili Itálii – region Trentino – Alto Adige, Dolomity.

Žáci se seznámili s životem na rodinné farmě a propojeností se zdejším cestovním ruchem. Navštívili jsme města Bruneck

(historické centrum, hrad a působivý válečný hřbitov z 1. světové války), dále pak Brixen (historické centrum, české stopy v Brixenu).

K tomu dále patří nezapomenutelné výhledy z vrcholů Strudelkopf, Peachenjoch a oblast Tre cime di Lavaredo a úžasná atmosféra, která panovala po celou dobu zájezdu.

Všichni žáci byli velmi, velmi spokojeni, a s neopakovatelnými zážitky jsem se 13. června vrátili zpět do Prahy.

 

View the embedded image gallery online at:
https://oaholesovice.cz/akce-skoly#sigProGalleria0be29dc7b8